Open Banking Solutions

הדרך המהירה והבטוחה
לבנקאות פתוחה
 מומחי הבנקאות הפתוחה בקבוצת יעל ילוו אתכם משלב הייעוץ והאסטרטגיה, ועד שלב היישום.
הניסיון שלנו וההיכרות עם תחום הבנקאות הפתוחה יבטיח לכם יישום פשוט, מהיר ומאובטח המתאים לצרכי הארגון שלכם, עם פתרונות רגולטיביים ופתרונות משלימים נוספים המאפשרים לכם וללקוחותיכם לייצר ערך עסקי רב מהמידע.
 
בנקאות פתוחה
בנקאות פתוחה הנה תפישה עסקית, המאפשרת העברת מידע פיננסי של לקוח שנתן לכך את הסכמתו לצד שלישי, הן בנקים והן גופים חוץ בנקאיים, המפוקחים לעניין זה, לשם קבלת שירותים שונים. מידע זה כולל תנועות בחשבון, יתרה, עמלות, חסכונות, ניירות ערך, נתוני אשראי ועוד.
בדומה לתקנות הארופאיות, (NextGenPSD2) בשנת 2020 מפרסם בנק ישראל יישום תקן של בנקאות פתוחה המותאם למשק הישראלי ופועל להגברת התחרות בשוק הבנקאי ולחיזוק השליטה של הלקוח במידע הקיים אודותיו בבנקים, כמו גם לצריכה מיטבית של שירותים ומוצרים פיננסים ואחרים.
 
התקן מחייב את הבנקים לאפשר ללקוחות לשתף את נתוניהם הבנקאיים עם גורמי צד שלישי, על מנת לעודד פיתוח שירותים ומוצרים חדשים בתחומי התשלומים וניתוח המידע הבנקאי של לקוחות ולהגביר את התחרות בשירותים בנקאיים נוספים, תחרות שיכולה להתבטא בהוזלת מחירים, בהצעת מוצרים ושירותים חדשניים ובמתן הצעות ערך נוספות ללקוח.
 
הוראה זו חלה על הגופים המפוקחים שחלה עליהם רגולציה לעניין בנקאות, קרי, בנקים וחברות כרטיסי האשראי. השלב הראשון של יישום הרגולציה כולל שיתוף מידע על חשבונות עו"ש מט"י ומט"ח ונכנס לתוקפו ב- 18.4.21 והשלבים אחריו יכללו נושאים כגון שיתוף מידע בנושא כרטיסי חיוב, אשראים, פיקדונות, ני"ע וכן יכולת ביצוע הוראות תשלום.
 
שינויים רגולטוריים אלו אשר נכנסים לתוקף במגזר הפיננסי בטווח דורשים מהבנקים ומחברות האשראי לשנות את תבנית דרכם ממודל סגור למודל פתוח אך מאובטח. והבנקאות הפתוחה הפכה את השימוש בממשקי API לתכנות יישומים פתוחים להכרחיים על מנת לחשוף ולהנגיש את הנתונים הבנקאיים ולתמוך בטרנסאקציות הכספיות דרך ממשקים אלו.
 
Management API
בנקאות פתוחהבנקאות פתוחה ומודלים בנקאיים נוספים מבוססי פלטפורמה יוצרים כלכלה חדשה ותחרותית ושמים את המערכות הפיננסיות בקדמת הטכנולוגיה, עם כלים חדשניים ומודרניים המאפשרים לשפר את איכות השירות וזמינות המידע בשווקים העסקיים והצרכניים. אחד מהכלים האלו הם כלי API Management שנועדו לפתח ולחשוף ממשקים ומהווה בסיס טכנולוגי ליישום הבנקאות הפתוחה.
 
ממשק תכנות יישומים (API - Application Programming Interface) מאפשר ליישומים שונים ומערכות מקוונות לתקשר בינהם ולהציג מידע זמין ומסונכרן בכולם, והוא הפך חשוב יותר ויותר, לא רק בשל רגולציות המחייבות לשתף ולחשוף מידע, אלא גם בשל העלייה הכמות הממשקים הדיגיטליים הקיימים בעסק.
 
הדרישות והתהליכים השונים מארגון לארגון מחייבים להתאים את הסביבה הארגונית ולניצול מקסימלי של הממשקים, תיעוד, בדיקות וניהול גרסאות ורמת אבטחה גבוהה. API Management משמש כמנגנון מרכזי אחד המפקח על אבטחת הממשקים, חיבורי היישומים והתנועה בהם.
 
קבוצת יעל מספקת פתרונות מבוססי API ליישום ההנחיות של בנק ישראל בשלושה בנקים גדולים ובחברת ביטוח מרכזית, הכוללים חבילה של פתרונות, העונים לדרישות התקינה, ומסייעת להם בתהליך הייעוץ הטכנולוגי וההטמעה המורכב.
 
TTP BOX
עם התפתחות הבנקאות הדיגיטלית והבנקאות הפתוחה כלל, עולה צורך הכרחי ביישום המאפשר את מתן השירות וחשיפת המידע מול הבנקים בישראל.
 
TPP BOX היא מערכת תשתיתית לשליפות מידע ממוחשב במנגנון API מכלל הבנקים לקובץ במבנה התקן המנהלת הסכמות ובקשות. המערכת יכולה לשמש כבסיס לבנית אפליקציית UI/UX ללקוח ע"י הגוף השלישי הצורך את המידע ה TPP- third party provider כמו הבנק, חברות כרטיסי אשראי, חברות פינטק ועוד.
 
בנקאות פתוחהפתרון TPP BOX יספק שירות של עיבוד והכנת המידע שיובא ממערכות הבנקים לשיקוף באפליקציית מובייל ו/או בעמדת עבודה של לקוחות צרכן המידע. במסגר זו יינתנו חתכים, תובנות פיננסיות, המלצות והתראות כגון:
 
 •  ניהול יתרות רב בנקאי אופטימלי
 •  זיהוי תבניות (דפוסי) התנהגות קבועות, חוזרות ונשנות
 •  ניתוח סוגי חיובים ומועדיהם
 •  זיהוי חשבונות "רדומים"
 •  ניתוח יתרות מצרפי, עפ"י סוגים
 •  ניהול מסגרות אשראי מצרפי
 •  חיזוי תזרים והתראות
 •  ניתוח תנועות רב בנקאי (בחירה מרובה)
 •  התראות והמלצות
 
המערכת משמשת את הבנקים עצמם כצרכן מידע, גוף שלישי, הפונה באישור הלקוח, לקבלת מידע אודותיו מבנקים נוספים בהם הלקוח מנהל חשבון, את חברות הפינטק המעוניינות לפתח ולהציע על בסיס הפתרון שירותי ערך מוסף לגופים עסקיים ולציבור הרחב. המערכת יכולה לשמש גם גופים עסקיים המהווים צד שלישי לשירותי תשלום והצעות ערך ללקוחות, דוגמת חברות קמעונאיות, מועדוני לקוחות, גופי טלקום ועוד.
 
הגרסה המתקדמת מאפשרת אנליזה וחיזוי ברמת הלקוח, כגון: ניתוח דפוסים ברמת הלקוח והתראות /המלצות צופות פני עתיד, תצוגה גרפית באמצעות Dashboards.
 
גרסת הפרמיום כוללת בנוסף יכולות AI & Data Science בכפוף להסכמת הלקוח (או הרשאה משפטית מתאימה), ותאפשר אגירת מידע באופן אנונימי ללא פרטי חשבון, בנק או לקוח של לקוחות המשתמשים במערכת, יכולות Machine Learning לזיהוי דפוסים ותובנות מתוך מאגר המידע, והמלצות ללקוח על בסיס תובנות המערכת מלקוחות בעלי מאפייני (attributes) התנהגות פיננסית/תזרימים דומים.
 
יתרונות
 • תאימות מובנית לכל הבנקים
 • Time to Market מהיר
 • חסכון אל מול השקעה בפיתוח עצמי וגדור סיכוני שלב הפתוח
 • תובנות, התראות וערך מוסף עסקי, מעבר לשליפת המידע באופן מבוקר מובנה
 • אנליטיקה וחיזוי עתידי, ML & AI במת מגזרי לקוחות וקבוצות ייחוס - Clustering